Wiązania snowboardowe – na co zwrócić uwagę?

Snowboard cieszy się w Polsce olbrzymią popularnością. Każdy fan tego sportu, odpowiednio wcześniej powinien zatroszczyć się o dobre wiązania snowboardowe. Nadejście sezonu zimowego sprawia, że snowboardziści ruszają na świetnie przygotowane stoki, aby cieszyć się wspaniałą jazdą. W Polsce nie ma problemu z wyborem odpowiednich tras, na których snowboardziści mogą do woli uprawiać ten sport. Ważne jest właściwe nachylenie stoku, jego przygotowanie pod względem technicznym i duża ilość śniegu. Te czynniki wystarczą, aby w pełni czerpać radość z jazdy. Zdecydowanie można wybrać takie miejsca jak Kasprowy Wierch, Szczyrk, czy Czarną Górę, które posiadają doskonałą infrastrukturę, zapewniającą bezpieczną i satysfakcjonującą jazdę. Dla bardziej wymagających sportowców, którzy potrzebują więcej doznań i adrenaliny, dobrym wyborem będą zagraniczne ośrodki turystyczne. Takie rejony jak Alpy, z pewnością mają dużo więcej do zaoferowania pod tym względem. Niezależnie od miejsca, w którym ten sport jest uprawiany, zawsze należy mieć na uwadze, że wiązania snowboardowe, pełnią niezwykle istotną funkcję podczas jazdy. Każdy amator tego typu aktywności, przed ich zakupem, powinien dobrze przemyśleć tę kwestię.

Wiązania snowboardowe – jaka jest ich budowa?

Osoby doświadczone, z pewnością wiedzą, jak ważny jest odpowiedni wybór sprzętu do uprawienia tego zimowego sportu. Istotna jest nie tylko deska snowboardowa, ale także buty snowboardowe i wiązania snowboardowe. Wszystkie dostępne są na https://snowsport.pl/snowboard-k419.html. Równie istotną kwestią, o której nie należy zapominać, jest właściwa konserwacja sprzętu przed i po każdym sezonie, jak i jego odpowiednie przygotowanie do nadchodzącego. Pojawia się zatem pytanie, na jakie parametry warto zwrócić uwagę, podczas wybierania takiego sprzętu jak wiązania boardowe? Odpowiedź na nie jest złożona, ponieważ produkt ten składa się z kilku, niezwykle istotnych elementów, z których każdy odgrywa ważną funkcję. Elementy te, to: podstawa, nazywana również płytą, piętka, łyżka, strap górny i dolny, pompki i pedał gazu. Jak widać budowa wiązań jest dość skomplikowana i każdy ich element, powinien być właściwie dopasowany. Zalecane jest, by wiązania snowboardowe były dobierane w sposób indywidualny do konkretnej deski. Miękkie wiązania, przystosowane są specjalnie do desek miękkich, a twarde do desek twardych. Ważnym aspektem podczas wyboru wiązań, jest również amortyzacja jaką mogą zapewnić. Dodatkowo kwestią, którą, przede wszystkim powinno się mieć na uwadze, jest rodzaj materiałów, użytych do produkcji poszczególnych elementów, które tworzą wiązania snowboardowe.

Czym kierować się przy wyborze wiązań snowboardowych?

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na podstawę, jaką posiadają wiązania snowboardowe, czyli płytę, do której zamocowana jest łyżka oraz oba strapy. Podstawa, jak sama nazwa wskazuje, przykręcana jest bezpośrednio do deski snowboardowej, za pomocą kółka z otworami. Przy wyborze podstawy, ważny jest materiał, z którego została ona wykonana. Może to być aluminium, nadające sztywność albo tworzywo sztuczne, połączone z aluminium lub stalą. Bardzo dobre właściwości, posiadają podstawy, wykonane po części z kompozytu, a po części z aluminium. Chcąc zapewnić lepsze przyleganie wiązań do deski, warto zdecydować się na model, który na powierzchni ma dodatkową warstwę pianki lub gumy.

Kolejnym, ważnym elementem, jest łyżka, która ma za zadanie utrzymywać właściwy kąt w stosunku do podstawy. Dzięki niej kąt nachylenia ulega zmianie. Jest ona niezwykle istotna w czasie jazdy na wprost i w czasie skręcania na tylnej krawędzi deski. Podczas dokonywania wyboru wiązań, należy zwrócić uwagę na jej kształt i wyprofilowanie, które różnią w zależności od przeznaczenia wiązań. Warto sprawdzić, czy regulacja łyżki, umożliwia utrzymanie właściwego kąta. Łyżka może być symetryczna bądź asymetryczna. Najczęściej wykonana jest ona z tworzywa sztucznego, ale zdarzają się również modele z carbonu.

W konstrukcji jaką posiadają wiązania snowbordowe, wyróżnia się również strapy, a dokładniej strap górny i strap dolny. Strapy to po prostu paski, wyposażone w pompki, za pomocą których buty przypinane są do wiązań. Strapy górne, charakteryzują się różnymi kształtami i wymiarami. Najczęściej wykonane są one z tworzywa sztucznego, ale zdarzają się również takie materiały jak pianka i skóra. Z kolei strapy dolne, które zakładane są na palce lub czubek buta, mogą być zrobione z gumy, tworzywa bądź połączenia tworzywa z pianką lub innym materiałem, przypominającym skórę. Zdaniem specjalistów, strapy zakładane na czubek buta, są o wiele bardziej komfortowe podczas jazdy. Podczas wybierania wiązań, koniecznie należy zwrócić uwagę na to, czy regulacja pasków jest odpowiednia. Najlepszym rozwiązaniem jest regulacja dwustronna.

Istotne parametry wiązań

Wiązania snowboardowe, aby były dobrane właściwie do predyspozycji danej osoby, muszą mieć właściwie określone parametry. Tak samo jak w przypadku butów i deski snowboardowej, wiązania te posiadają określoną sztywność, czyli tzw. flex. Przyjęta została specjalna skala od 1 do 10, gdzie 1 oznacza bardzo miękki, a 10 bardzo twardy. Wybór sztywności wiązań, powinien zależeć od stopnia zaawansowania jazdy danej osoby oraz od tego, w jaki sposób sport ten jest uprawiany. Dla osób początkujących, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze snowboardem, zalecane jest, aby flex był na średnim poziomie. Z kolei wybór tego parametru dla osób doświadczonych, świetnie radzących sobie podczas jazdy, zależy od indywidualnych wymagań i sposobu jej wykonywania. Fani szybkości powinni zdecydować się na flex na poziomie od 7 do 10. Taka sztywność pozwala na bardzo dynamiczną jazdę i sprawdza się również podczas jazdy poza trasami, na świeżym puchu. Z kolei dla snowboardzistów, którzy cenią sobie swobodę ruchów i bardziej zależy im na zabawie z deską, odpowiednim wyborem będzie mniejszy flex, plasujący się na początku skali. Pozwala on również na łatwe wykonywanie trików snowboardowych.

Inną istotną kwestią, podczas wyboru tak ważnego sprzętu, jak wiązania snowboardowe, jest kształt i twardość łyżki, opisywanej w poprzednim akapicie. Podobnie, jak w przypadku flexa, bardziej miękkie łyżki, pozwalają na swobodną jazdę. Są one wtedy w sposób delikatny zakrzywione do wewnątrz, a ponadto asymetryczne. Z kolei twarda łyżka, daje możliwość sprawniejszego przenoszenia ciężaru ciała, przez co cała jazda staje się dużo bardziej dynamiczna.

Wiązania snowboardowe – ważny element podczas jazdy

Każdy fan snowboardu wie, jak ważną rolę odgrywają wiązania snowboardowe podczas jazdy. Dzięki ich prawidłowemu dobraniu i ustawieniu, jazda będzie nie tylko bezpieczniejsza, ale  również będzie sprawiać dużo większą frajdę. Warto pamiętać, że właściwie dobrane wiązania snowboardowe, zapewniają komfort jazdy i wykluczają możliwość powstawania niechcianych kontuzji.