Każdy posiadacz samochodu na pewno
zdaje sobie sprawę, ile kłopotu stanowi każda próba zapakowania
kompletu akcesoriów narciarskich do jego środka. Zwłaszcza gdy na
narty wybiera się duża rodzina. Wciąż spory odsetek ludzi wozi
narty wewnątrz auta, choć liczba tych, którzy montują
specjalne bagażniki narciarskie stale rośnie.
Narty ciężko pomieścić wewnątrz zwykłego samochodu. Kłopotem jest także powrót. Sprzęt jest wtedy mokry i brudny, dzięki czemu w czasie podróży może w łatwy sposób zapaskudzić i zniszczyć wnętrze samochodu. Naturalnym rozwiązaniem wydaje się wtedy zakup bagażnika.
Zasadniczo mamy do wyboru kilka opcji. Niezależnie od tego, z której skorzystamy, musimy zwrócić uwagę na kilka zasadniczych rzeczy. Pierwszą jest oczywiście jakoś sprzętu. Warto tutaj przedsięwziąć większy wydatek, gdyż tanie bagażniki w większości przypadków nie spełniają kryteriów funkcjonalności.
Dobry bagażnik musi być wykonany z nierdzewnego materiału. Tyczy się to zwłaszcza bagażników otwartych. Narty przewożone nawet w trudnych warunkach nie mają prawa ulec uszkodzeniu, np. po wpływem rdzy. Dodatkowo, nierdzewny materiał zabezpiecza przed obluzowaniem się bagażnika i w efekcie – przed zsunięciem się go z dachu. Zwłaszcza na polskich, dziurawych, drogach takie przypadki mogą się zdarzać.
Oczywiście bagażnik musi być dostosowany pod kątem wymiarów przewożonego sprzętu. Narty i snowboard nie mogą się poruszać czy tym bardziej – obijać o dach.
Szczególnie istotną sprawą jest zamek. Zwłaszcza w czasie dłuższej podróży, gdy pozostawiamy auto na parkingu na jakiś czas, nasz sprzęt musi być bezpieczny. Kradzieże zdarzają się także przy stokach. Warto kupić dobrze zabezpieczony model bagażnika, gdyż może okazać się, że w przypadku tańszych modeli – rozmontowanie blokady może zająć złodziejowi co najwyżej kilkadziesiąt sekund.
Coraz popularniejszym rodzajem bagażnika na narty staje się sprzęt typu box. Duże, zamykane „pudła” pozwalają schować na dachu nie tylko narty i snowboard, ale także pozostałe akcesoria narciarskie i inne bagaże. Dzięki szczelnemu zamknięciu całość ładunku nie podlega działaniu negatywnych zjawisk atmosferycznych.
Właściciele minivanów nie pogardzą zapewne bagażnikami mocowanymi pionowo na tylnej ścianie samochodu. Wszyscy zaś powinniśmy pamiętać, iż im bardziej dbamy o warunki w jakich nasz sprzęt jest transportowany, tym dłużej będzie on nam służył.