Narciarstwo to piękny sport, ale wymagający sporej aktywności fizycznej. Ruch wiąże się z eksploatacją mięśni i ryzykiem odniesienia kontuzji. Oto kilka krótkich porad, odnośnie tego, jak radzić sobie z najbardziej typowymi urazami narciarskimi.
Zmęczenie mięśni
Uczucie bólu, zakwasów i innych dolegliwości powysiłkowych jest wynikiem nadprodukcji kwasu mlekowego. Ma ona miejsce, gdy naczynia krwionośne nie dostarczają mięśniom wystarczającej ilości tlenu – czyli między innymi w trakcie wzmożonego wysiłku.
Aby skutecznie przeciwdziałać zmęczeniu mięśni, należy stosować odpowiednie maści dla sportowców. W kontekście zakwasów oczywistym wydaje się fakt, iż wraz ze zwiększeniem częstotliwości podejmowania wysiłku, zakwasy znikają.
Stłuczenia i siniaki
Stłuczenie to uraz ciała, któremu nie towarzyszy pęknięcie skóry. W owej sytuacji na ciele pojawia się siniak. Z czasem mechanizmy regeneracyjne organizmu człowieka doprowadzają do zagojenia się. Niezależnie od tego warto również stosować maści na siniaki. Nie tylko przyspieszają one proces gojenia, ale również zabezpieczają skórę na wypadek dalszych uszkodzeń. Warto również pamiętać, aby chronić stłuczone miejsca, gdyż ponowne ich uszkodzenie może mieć dużo poważniejsze konsekwencje niż zwykły siniak.
Obtarcia naskórka
W wielu różnych sytuacjach, np. przy niedokładnie zapiętych butach, może dojść do obtarcia naskórka. Ważne jest, aby jak najszybciej obmyć i zdezynfekować wodą utlenioną podrażnione miejsce. Wskazane jest także zabezpieczenie uszkodzonego narskórka przed dalszymi obtarciami za pomocą plastra.
Poważniejsze kontuzje
Gdy dojdzie do wypadku na stoku lub jakiejś poważniejszej kontuzji należy niezwłocznie powiadomić służby medyczne. Pamiętajmy, iż na większości stoków stacjonuje GOPR. Jeśli nie pamiętamy lokalnego numeru, dzwońmy pod 601-100-300.