Wielu z miłośników białego
szaleństwa posiada dość specyficzny gust. Omijając największe
kurorty Tatr, Beskidu Śląskiego czy Sudetów, przyjeżdża na
Żywiecczyznę, aby tu pojeździć w bardzo charakterystycznych
warunkach. Jednym z najciekawszych miejsc w regionie
jest Międzybrodzie Żywieckie i - leżąca nieopodal, Góra Żar.
Trudno określić, co właściwie jest najbardziej charakterystycznym elementem tutejszego krajobrazu. Ciekawych miejsc jest tu bowiem, co niemiara. Uwagę przykuwa sama góra. Żar to wysoki na 761 metrów szczyt. Nie byłoby w tym jednak nic niezwykłego, gdyby nie fakt, iż góra została w latach 70. ubiegłego wieku poważnie naznaczona działalnością człowieka. Wtedy to na jej szczycie stworzono, istniejący do dziś, sztuczny zbiornik wodny o rozmiarach 650 x 250 m. Całkowicie zmieniło to profil góry, czyniąc z niej ewenement na skalę krajową.
Niezwykle ciekawe wydają się być także historie o rzekomych zjawiskach paranormalnych, które ponoć występują na Górze Żar. Zaobserwowano, iż na pewnym odcinku drogi dojazdowej na szczyt przedmioty samoczynnie toczą się pod górę... Nagrano tu kilka reportaży, przeprowadzono fachowe badania, po czym stwierdzono, iż obserwowane zjawisko to złudzenie optyczne. Rzekoma anomalia grawitacyjna wciąż przyciąga jednak rzesze turystów.
Wielu z nich przyjeżdża do Międzybrodzia Żywieckiego pojeździć na nartach. Tutejsza stacja oferuje miłośnikom białego szaleństwa możliwość wjazdu na szczyt koleją linowo-terenową. Ciekawostką jest fakt, iż wagoniki obsługujące trasę niegdyś wywoziły turystów na Gubałówkę. Sama trasa zjazdowa ma około 1,5 km długości i oznaczona jest jako czerwona – średnio-trudna. Dodatkowo do dyspozycji narciarzy są: 300-metrowy orczyk przy górnej stacji kolei oraz wyciąg taśmowy dla dzieci.
Obecnie na Górze Żar panują bardzo dobre warunki narciarskie. Zapraszamy!
-- Szczegółowy opis Góry Żar --