Łyżwiarstwo

Wśród sportów zimowych dostępnych dla szerszego grona odbiorców nie tylko narciarstwo i snowboarding cieszą się niesłabnącą popularnością. Od wielu lat oblegane są także lodowiska, gdzie miłośnicy jazdy na łyżwach regularnie szlifują swoje umiejętności. Także w kurortach narciarskich sporo jest miejsc, gdzie po godzinach można spróbować swych sił na lodzie.

Łyżwiarstwo to sport o wiele starszy od narciarstwa. Powstanie pierwszych łyżew datuje się na około 5 tysięcy lat temu zapewne w krajach skandynawskich, gdzie przez całe wieki służyły one jako popularny środek lokomocji po lodzie. Początkowo oczywiście łyżwami były same płozy przymocowywane do zwykłych butów za pomocą rzemieni. Wykształcenie się łyżew jako specjalnego rodzaju obuwia to XIX wiek. Na około 100 lat wcześniej datuje się rozgrywanie pierwszych zawodów na lodzie, co de facto rozpoczyna historię łyżwiarstwa jako dyscypliny sportu.

Dziś łyżwy nie tracą nic ze swojej popularności. Wielu miłośników tego rodzaju rozrywki regularnie ćwiczy jazdę po lodzie, choć upadki na tej twardej nawierzchni nie należą do najprzyjemniejszych.

Zazwyczaj sklepy i wypożyczalnie sprzętu oferują łyżwy w dwóch wersjach – plastikowe, zapinane na klamry oraz skórzane, wiązane sznurowadłami. Przyjęło się, iż łyżwy plastikowe przeznaczone są dla początkujących, skórzane zaś są bardziej wymagające i w związku z tym korzystać z nich mogą przede wszystkim zaawansowani łyżwiarze.

Łyżwy różnią się także ze względu na zastosowanie. Wyróżniamy długie łyżwy panczenowe do łyżwiarstwa szybkiego i krótkie, tzw. figurówki, do wykonywania ewolucji. Odrębne parametry ma także sprzęt do hokeja na lodzie.