Szusowanie na stoku jest bez wątpienia bezpieczniejsze, ale też przyjemniejsze, kiedy narty są odpowiednio przygotowane do sezonu. Zanim więc poddasz się zimowemu szaleństwu, dokładnie sprawdź, w jakim stanie jest twój sprzęt narciarski. Z tego artykułu dowiesz się m.in., jakie czynności są niezbędne do wykonania, by utrzymać narty w dobrym stanie, a także jak ubrać się na stok, by zapewnić sobie ciepło i wygodę.
Samodzielne przygotowanie nart – tak czy nie?
W Internecie nie brakuje porad na temat przygotowania sprzętu narciarskiego we własnym zakresie. Nie jest to bardzo trudne, ale za to wymaga czasu, miejsca oraz odpowiedniego sprzętu. Imadła, pilniki, żelazko czy specjalne smary to koszt rzędu minimum kilkuset złotych. Osoba, która we własnym zakresie podejmuje się takich prac, musi wykazać się też wiedzą i umiejętnościami. Z tych m.in. powodów wygodniejszą opcją jest zlecenie przygotowania sprzętu profesjonalistom. Jakie prace są wykonywane w serwisie i jakie mają znaczenie dla naszego bezpieczeństwa i komfortu jazdy?
Prawidłowe ustawienie wiązań
Każdy serwisant powinien zająć się sprawdzeniem ustawienia wiązań nart. Ma to priorytetowe znaczenie dla bezpieczeństwa w trakcie jazdy, ponieważ źle ustawione wiązania znacznie zwiększają ryzyko kontuzji. Siła wypięcia nart powinna zostać dopasowana indywidualnie do za. Pomoc w optymalnym dopasowaniu stanowią specjalne tabele ze wskazaniami, jaka siła wypięcia będzie odpowiednia w zależności od wagi, umiejętności oraz ogólnej sprawności narciarza. To ważne, ponieważ zbyt niska skala wypięcia może doprowadzić w trakcie jazdy do zgubienia narty. Jeśli natomiast wskaźnik wypięcia będzie zbyt wysoki, narta nie wypnie się podczas upadku, co grozi poważną kontuzją. Nie należy brać w tych obliczeniach pod uwagę wewnętrznego rozmiaru buta, ale skorupy zewnętrznej, ponieważ ona jest istotna dla prawidłowości pomiaru.
Ostrzenie nart
W tej kwestii trzeba zachować umiar i zdrowy rozsądek. Częste ostrzenie krawędzi nart niszczy je i skraca ich żywotność. Pominięcie tej czynności z kolei może doprowadzić do zaokrąglenia krawędzi. Właśnie dlatego kwestię ostrzenia krawędzi swoich nart warto skonsultować z serwisantem, który prawidłowo oszacuje kondycję nart. W serwisach krawędzie są polerowane zarówno z boku, jak i od strony ślizgu. Dzięki ostrzeniu krawędzie nart pozostaną czyste i gładkie, co ułatwi manewrowanie nartami na stoku. Wszelkie nierówności na krawędziach pogorszą jakość jazdy. A im gorsze będą warunki na stoku, tym niedoskonałości będą bardziej odczuwalne.
Smarowanie nart krok po kroku
Podstawowa zasada brzmi: narty należy smarować regularnie. Dobrej jakości, prawidłowo nałożony smar zapewni dobry ślizg na stoku. Parafina dodatkowo zapobiegnie wysuszeniu ślizgu. Dobrze przygotowane do jazdy narty to te, na które raz na kilka dni zostanie nałożony smar w postaci płynnej (na gorąco). Do nakładania smaru wykorzystuje się specjalne żelazko, dzięki któremu smar jest rozłożony równomiernie i wnika głęboko w strukturę ślizgu. Różne rodzaje smarów dostępnych w profesjonalnych serwisach pozwalają na ich odpowiednie dobranie do panujących w danym czasie warunków na stoku. Wczesną wiosną, kiedy śnieg jest mokry, nakłada się smar z dodatkiem fluoru, który ma właściwości odpychające wodę. Zimą komfort jazdy zapewni twardsza i dłużej utrzymująca się na ślizgach parafina. Częstość smarowania należy uzależnić od liczby zjazdów, warunków na stoku oraz techniki jazdy. Jeśli jest to jazda rekreacyjna, to wykonanie jednego ostrzenia krawędzi oraz smarowania nart zazwyczaj wystarcza na cały tygodniowy pobyt w górach.
Jak przewozić narty?
Deski najlepiej połączyć najpierw ski-rzepami, by nie przesuwały się względem siebie oraz zamknąć w bagażniku na dachu. Dzięki temu nie będą się obcierać czy obijać o inne przedmioty. W żadnym wypadku nie należy przewozić nart na dachu bez specjalnego zabezpieczenia. Brud i sól drogowa działają niestety niszcząco na sprzęt. Trzeba także pamiętać o tym, by sprawdzić przed pakowaniem, czy sprzęt jest suchy. Przewożenie mokrych nart w pokrowcu może doprowadzić do korozji krawędzi.
Ciepła i wygodna odzież na stok
Warunki na stoku często się zmieniają, dlatego trzeba się do nich odpowiednio przygotować. Niezbędna jest specjalna odzież narciarska, która ochroni przed chłodem, wilgocią i podmuchami wiatru. Zawsze pierwszą warstwę powinna stanowić dobrze dopasowana do ciała bielizna termoaktywna. Zapewni ona odpowiednie ciepło i odprowadzi wilgoć na zewnątrz. Jako warstwa docieplająca sprawdzi się bluza lub polar. Na zewnątrz ochronę zapewni kurtka narciarska oraz spodnie narciarskie z wyższym stanem. Kurtka narciarska dzięki specjalnej membranie skutecznie odprowadzi wilgoć oraz parę wodną i zapewni ochronę przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Zwieńczeniem stroju będą ciepłe rękawiczki, czapka, czy specjalne skarpety chroniące przed otarciami od butów narciarskich. Dla zachowania bezpieczeństwa niezbędny jest także kask narciarski oraz gogle narciarskie.
Przykładowe stylizacje na narty można zobaczyć poniżej.
Bezpieczeństwo i komfort na stoku
Planujesz w najbliższym czasie wyjazd na narty? Jeszcze nie sprawdziłeś stanu swojego sprzętu? Koniecznie zajmij się nim teraz! Dzięki dobrze wykonanemu serwisowi narty zachowają właściwą przyczepność na stoku. A jeśli potrzebujesz uzupełnić garderobę o odzież narciarską lub szukasz stylowych dodatków do odzieży i akcesoriów do jazdy na narty, to zajrzyj na stronę: https://4f.com.pl/dyscypliny/narciarstwo/akcesoria/dyscyplina-narciarstwo.html