Jazda na nartach jest bardzo lubianą zimową aktywnością, lecz jest to sport, który wiąże się ze sporym ryzykiem doznania uszczerbku na zdrowiu. Z tego względu przed wyjazdem w góry, warto wykupić odpowiednią polisę ubezpieczeniową. Dzięki temu można uniknąć kosztów związanych z ewentualnym transportem czy samym leczeniem, które poza granicami kraju mogą być naprawdę wysokie. Jak wybrać ubezpieczenie narciarskie?
Podstawowe elementy polisy narciarskiej
Trzy podstawowe aspekty, jakie powinno uwzględniać ubezpieczenie dla narciarzy, to zabezpieczenie na poczet następstw nieszczęśliwych wypadków, kosztów leczenia oraz OC. Pokrycie kosztów leczenia będzie bardzo ważne w przypadku zagranicznych wyjazdów na narty. Osoby, które są objęte krajowym ubezpieczeniem zdrowotnym mogą korzystać na terenie państw Unii Europejskiej z karty EKUZ, lecz to zapewnia jedynie podstawowe leczenie. Dodatkowa polisa będzie zatem bardzo istotna, zwłaszcza, że dzięki temu można liczyć na zwrot kosztów leczenia zarówno w państwowych, jak i prywatnych placówkach. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie https://www.polisanarciarska.pl/.
Z kolei ubezpieczenie NNW będzie niezwykle przydatne w przypadku kontuzji, gdyż gwarantuje rekompensatę za uszczerbek na zdrowiu i po powrocie do kraju można liczyć na środki, dzięki którym można kontynuować leczenie czy rehabilitację. Przy polisie narciarskiej warto zwrócić też uwagę na taki element jak ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC). Na stoku zdarzają się różne sytuacje i czasem przy wypadku można samemu nie ucierpieć, lecz doprowadzić do szkody u innej osoby. W przypadku poważniejszych uszczerbków na zdrowiu poszkodowani mogą się domagać odszkodowania, a takie roszczenia mogą opiewać na naprawdę wysokie sumy, nawet rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wykupując polisę narciarską dobrze jest zatem wybrać opcję z wysoką sumą OC, dzięki czemu takie ewentualne koszty pokryje ubezpieczyciel.
Ratownictwo i transport oraz zabezpieczenie sprzętu
Kluczowym aspektem w kontekście polisy narciarskiej powinno być również pokrycie kosztów akcji ratowniczych. W polskich górach można liczyć na darmową pomoc w tym zakresie, lecz w innych europejskich krajach to poszkodowani są obciążani opłatą za dotarcie służb medycznych do osoby, która ucierpiała na stoku. Może to być bardzo kosztowne, zwłaszcza jeśli konieczna będzie akcja z wykorzystaniem helikoptera.
Warto uwzględnić też w polisie ewentualny transport medyczny do kraju. Osoby podróżujące ze swoim sprzętem powinny również zawrzeć w polisie ubezpieczenie takiego wyposażenia. Należy przy tym pamiętać, że narty są chronione polisą tylko, gdy sprzęt znajduje się pod opieką właściciela. Nie można liczyć zatem na rekompensatę, jeśli zostanie skradziony czy uszkodzony w momencie, w którym pozostawi się go bez opieki. Odszkodowanie będzie natomiast przyznane, jeśli narciarskie gadżety ucierpią w transporcie lub podczas wypadku na stoku. Tutaj dowiesz więcej o tym jakie ubezpieczenie na narty w Polsce wybrać (www.PolisaNarciarska.pl)